Ako sa rodí syr

Horské prostredie
a bylinky

Naše zvieratá trávia väčšinu roka v horskom prostredí, kde spásajú horskú trávu a byliny

Na horských pastvinách nájdete veľa druhov bylín (púpava, ďatelina, skorocel, rumanček, pľúcnik lekársky, podbeľ, prvosienka jarná či ľubovník), ktoré majú pozitívny vplyv na kvalitu mlieka.

Horské prostredie a bylinky icon
Pastviny, na ktorých sa naše ovečky a kravy voľne pasú, nie sú ošetrované ani hnojené žiadnymi chemickými postrekmi a hnojivami.
bylinka
bylinka
bylinka
bylinka
bylinka
bylinka
bylinka
bylinka

Ovečky
a kravy

Naše liptovské zvieratá majú dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a vynikajúcu pastvu na slnku.

Ovce a kravy, ktoré dávajú mlieko pre naše syry Liptov, sú chované pri zachovaní podmienok „welfare“.

kravy kravy icon
Slovenské plemeno kráv slovenská strakatá má silné nohy, vďaka čomu je prispôsobené na chodenie po horských pasienkoch. Spásaním trávy v týchto oblastiach pomáha udržateľnému rozvoju a ochrane krajiny.
46 % našich liptovských kráv tvorí plemeno slovenská strakatá.
icon
Slovenské ovčie plemeno valaška je lepšie prispôsobené na dlhé chodenie a dostane sa tak aj na vzdialené a ťažko prístupné miesta.
77 % našich liptovských oviec tvorí plemeno valaška.

Horské mlieko

Naše zvieratá v horskom prostredí produkujú mlieko právom označované za horské.

Vďaka dobrému životu kráv a oviec ich mlieko obsahuje viac vitamínu A a omega-3 mastných kyselín.

Horský pôvod mlieka

Viac ako 70 fariem, družstiev a salašov nám dodáva kravské a ovčie mlieko na výrobu bryndze, slovenských parených špecialít, tvrdých syrov a masla.

Vitamín A prispieva k zdravému zraku, pomáha regulovať rast buniek a podporuje imunitný systém. Pozitívny účinok omega-3 mastných kyselín sa prejavuje pri liečbe depresie, pri prevencii astmy a ďalších chorôb.

Sme odberateľom mlieka zo 67 fariem, družstiev a salašov, vďaka čomu značka Liptov pomáha zachovávať a udržiavať prácu v regióne Liptov, Orava, Spiš a Gemer pre viac ako 400 ľudí (bačovia, honelníci, pastieri atď.).

Vďaka dlhodobým kontraktom sme si s farmármi, od ktorých odoberáme mlieko, vybudovali silné dôveryhodné partnerstvo. O naše skúsenosti sa delíme s farmármi, dodávateľmi, distribútormi či s obchodnými reťazcami.

Nákupom mlieka zo slovenských fariem a salašov prispievame k zachovávaniu typických slovenských plemien, ktoré na týchto farmách chovajú (kravské plemeno slovenská strakatá, ovčie plemeno valaška). Tieto plemená svojím pohybom a voľnou pastvou napomáhajú zachovávať prirodzenú vegetáciu v regióne.

Syrárske umenie

Na Liptove produkujeme lahodné výrobky, za ktorými stoja skutoční odborníci.

Naším cieľom je neustále zlepšovať pracovné podmienky našich zamestnancov, podporovať ich prirodzené zručnosti a aktivity lokálneho rozvoja regiónu. Vďaka tomu vznikajú tradičné liptovské výrobky, zachováva sa ručná práca a tradičný spôsob údenia na studenom dyme z bukového dreva.

Sociálne siete

Ochrana osobných údajov